Wyszukiwanie części po numerze VIN

Wyszukiwanie części po VIN, czyli jak szybko sprawdzić która część będzie pasować do samochodu

Numer VIN (Numer Identyfikacyjny Pojazdu) to specyficzny kod przypisany do każdego pojazdu, działający jak jego „odcisk palca”. Zawiera on informacje o marce, modelu, roku produkcji oraz wiele innych istotnych danych technicznych. Jednak jego zastosowanie nie ogranicza się tylko do identyfikacji samochodu. Może on również pełnić funkcję narzędzia ułatwiającego wyszukiwanie części po numerze VIN np zamiennych, co znacząco ułatwia obsługę i naprawę samochodu.

Po pierwsze należy wiedzieć jak wygląda, z czego się składa i gdzie znaleźć numer VIN

Numer VIN to zestawienie 17 znaków, będące unikalnym kodem identyfikacyjnym, nadawanym każdemu pojazdowi podczas jego produkcji. Działa on niczym unikalny identyfikator – porównywalny do ludzkich odcisków palców. W tym numerze zakodowane są różnorodne informacje dotyczące pojazdu, w tym miejsce jego produkcji, marka, rodzaj nadwozia, typ silnika, rok wytwarzania i wiele innych.

Każdy znak w numerze VIN ma swoje znaczenie. Numer VIN podzielony jest na trzy główne segmenty:

-> WMI

To trzy pierwsze znaki w numerze VIN. Reprezentują one identyfikator producenta w zgodzie z standardami obowiązującymi w danym regionie.

-> VDS

Zawiera 5 lub 6 znaków, w zależności od firmy produkującej. W tym segmencie kodowane są specyfikacje i informacje techniczne danego modelu samochodu, który otrzymał dany numer VIN.

-> VIS

To unikalny identyfikator pojazdu. Obejmuje on 8 znaków numeru VIN i odnosi się do specyficznego egzemplarza pojazdu, zawierając informacje o roku produkcji i miejscu składania pojazdu.

A gdzie można znaleźć numer VIN w swoim aucie? Zazwyczaj jest on umieszczony na specjalnej tabliczce znamionowej wewnątrz pojazdu. Typowe lokalizacje numeru VIN to: deska rozdzielcza po stronie kierowcy, progi przy drzwiach kierowcy, przestrzeń pod maską oraz dokumenty związane z pojazdem, jak na przykład dowód rejestracyjny czy karta techniczna pojazdu. Dzięki znajomości tych miejsc, można szybko zidentyfikować i skorzystać z tego kluczowego kodu.

Numer VIN, jest również umieszczony w dowodzie rejestracyjnym w sekcji oznaczonej literą „E”. W tej formie dokumentu, numer jest przedstawiony jako ciągła seria znaków, bez jakichkolwiek znaków rozdzielających. Jeżeli planujesz zakup używanego samochodu, niezbędne jest, abyś porównał numer VIN zapisany w dokumentach z tym, który jest wyryty na samochodzie. To krytyczny element w procesie weryfikacji autentyczności pojazdu

Wyszukiwanie części po numerze VIN to prosty sposób na dopasowanie odpowiednich części wymagających wymiany w samochodzie

Wyszukiwanie części po numerze VIN jest kluczowe dla zachowania efektywności i bezpieczeństwa twojego samochodu. Ponieważ każdy pojazd ma swoją unikalną charakterystykę, odpowiednie dopasowanie części jest niezbędne do jego właściwego funkcjonowania. Za pomocą numeru VIN można z łatwością zidentyfikować części, które będą idealnie pasować do twojego modelu, minimalizując tym samym ryzyko instalacji nieodpowiednich komponentów, co mogłoby skutkować awarią lub nawet stworzyć potencjalne zagrożenie.

Wyszukiwanie części po numerze VIN ma wiele zalet. Po pierwsze, zapewnia to dokładne dopasowanie komponentów do twojego konkretnego modelu samochodu. Dzięki temu masz pewność, że zakupiona część będzie właściwa i będzie działać zgodnie z oczekiwaniami. Po drugie, jest to metoda szybka i wygodna; eliminuje potrzebę przeglądania obszernych katalogów lub porównywania różnych opcji, ponieważ numer VIN skieruje cię bezpośrednio do odpowiedniego elementu. Po trzecie, umożliwia ci to działanie na własną rękę i z komfortu własnego domu, co dodatkowo przyspiesza i ułatwia cały proces.

Jak wyszukać części po numerze VIN?

Wyszukiwanie części po numerze VIN np. zamiennych do danego samochodu jest naprawdę łatwe. Pierwszym etapem jest zdobycie numeru VIN twojego samochodu, który, jak już wcześniej wspominaliśmy, jest dostępny w różnych lokalizacjach pojazdu oraz w jego dokumentach. Gdy już masz numer VIN w ręku, wystarczy wejść na odpowiednią stronę internetową i wpisać ten numer w dedykowane pole. W ciągu kilku chwil system poda Ci listę części, które są kompatybilne z twoim modelem samochodu.

Dodatkowa rada: zawsze sprawdzaj czy numer VIN zgadza się w dokumentach i w samochodzie!

Zanim dokonamy weryfikacji numeru VIN, powinniśmy sprawdzić, czy ten sam numer występuje zarówno na dokumentach, jak i na pojeździe. Istnieją nieuczciwi sprzedawcy, którzy mogą manipulować numerami VIN i podrobić dokumenty samochodu. Jakiekolwiek nieścisłości w numerze VIN powinny być dla nas ostrzeżeniem i sygnałem do zachowania ostrożności. Jeśli sprzedawca odmawia podania numeru VIN, prawdopodobnie lepiej będzie unikać tego zakupu

Scroll to Top