Jazda bez aktualnego przeglądu samochodu

Jazda bez aktualnego przeglądu – czy grozi za to kara? Poznaj konsekwencje i unikaj pułapek.

Bardzo łatwo jest zapomnieć o tak ważnym obowiązku jak aktualny przegląd samochodu.

Możemy nawet całkiem niechcący zapomnieć o obowiązku przeprowadzenia badania technicznego naszego pojazdu. Czasami bywa to spowodowane długim wyjazdem zagranicznym lub tym, że przez pewien okres nie korzystaliśmy z auta i nie widzieliśmy potrzeby jego badania. Jazda bez aktualnego przeglądu może wiązać się z nieprzyjemnymi konsekwencjami.

Postawa stacji diagnostycznej wobec spóźnionych badań.

Warto wiedzieć, że stacja diagnostyczna nie jest zainteresowana tym, czy przyszliśmy na badanie po terminie. Dla diagnosty kluczowe są: aktualny dowód rejestracyjny oraz to, czy nasz samochód spełnia kryteria techniczne. Jeśli tak, dostaniemy pozytywną opinię ważną przez rok lub dwa lata (dla nowszych pojazdów) od dnia badania. Aktualnie na szczęście nie istnieją dodatkowe opłaty za spóźnione badania.

Ryzyko mandatu: jakie konsekwencje niesie za sobą jazda bez aktualnego przeglądu

Jednak jazda bez aktualnego przeglądu czyli badania technicznego niesie ryzyko spotkania z funkcjonariuszem policji, który może sprawdzić status naszego pojazdu w bazie CEPiK. Jeśli okaże się, że jeździmy bez aktualnego przeglądu, grozi nam mandat w kwocie od 1500 do 5000 zł.

Jak postępować w sytuacji kontroli drogowej kiedy nie ma się podbitego przeglądu?

W sytuacji kontroli drogowej najlepiej przyznać się do błędu, próbować wyjaśnić okoliczności i prosić o wyrozumiałość. Sprzeciwianie się lub dyskusja z funkcjonariuszem może skutkować wezwaniem pomocy drogowej i odholowaniem naszego pojazdu, zwłaszcza jeśli jesteśmy w miejscu, gdzie nie możemy legalnie zostawić samochodu bez aktualnego przeglądu. Ponadto brak ważnego badania może powodować problemy przy próbie uzyskania odszkodowania z ubezpieczenia AC.

Scroll to Top